• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

Patent Absurdity

אתם מוזמנים לראות את סרט האנטי-פטנטי-תוכנה Patent Absurdity. מדובר בסרט שמבקש להראות את הבעייתיות של פטנטים על תוכנה.

הסרט, שהופק במימון ה-FSF, מציג עמדה קוהרנטית של אלו המתנגדים לפטנטים.היו מספר רב של דברים שאפשר להרחיב בהם ולהראות גם את הצד השני, שלמרבה הצער נעדר זכרו לחלוטין מהסרט הזה, אבל נדמה לי שהדיון הזה התקיים כבר בבלוג הזה לא אחת. דבר אחד שאני בכל זאת רוצה לציין נוגע לפסיקה האמריקאית. הסרט מציג את התפתחות הפסיקה האמריקאית בנושא, וטוען שבתי משפט אקטיביסטים הם שאפשרו מתן פטנטים בתוכנה. שפת החוק האמריקאי היא רחבה ביותר. סעיף 101 מורה:


Whoever invents or discovers any new and useful process, machine, manufacture, or composition of matter, or any new and useful improvement thereof, may obtain a patent therefor, subject to the conditions and requirements of this title.

כפי שכבר בית המשפט העליון האמריקאי פסק, מטרת החוק לאפשר מתן פטנטים בגין "Anything new under the sun made by man". דווקא בתי המשפט הם שיצרו חריגים יש-מאין, ללא כל עיגון בלשון החוק (זאת בניגוד למצב באירופה), שאוסרים על ממציא לקבל פטנט בגין חוקי טבע, תגליות ואלגוריתמים טהורים. במצב דברים זה, קשה לי הטענה שהאקטיביסטים הם שאיפשרו מתן פטנטים על תוכנה, שכן דווקא האקטיביסטים דאגו - ובצדק - להחריג תחומים מסוימים מחוץ להישג ידם של ממציאים.

ותודה למגיב אנונימי בפוסט זה שהפנה את תשומת לבי לסרט זה.

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן