• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

שוב נקבע: אין מניעה ש-AllJobs תעתיק מודעות מלוחות מתחרים

פעם נוספת נדרש בית המשפט לדון באתר AllJobs ובדרכי פעולתו. בעוד שאתרי דרושים אחרים גובים כסף מהמפרסמים בגין פרסום אצלהם, אתר AllJobs בנוי על מודל עסקי אחר שבמסגרתו הוא סורק לוחות מודעות בניסיון להגדיל את נפח ההודעות שמפורסמות בו. מחפשי העבודה הם שמשלמים לאתר בסופו של יום כאשר הם מעוניינים לקבל את פרטי ההתקשרות.

בית המשפט המחוזי בתל אביב נדרש כבר לשאלה האם בפעולתה מפרה AllJobs את התקנון של מעריב והאם היא מתעשרת שלא כדין על חשבונה. על כך, כזכור, השיב בית המשפט בשלילה. והפעם, הגיע לפתחו של בית המשפט המחוזי מרכז עניין דומה. במסגרת תביעה של ג'וב מאסטר נגד AllJobs נטען כי האחרונה מפרה את התקנון החוזי המחייב את גולשי האתר. בניגוד לעניין מעריב, שם נסמך בית המשפט על הניסוח של התקנון, הפעם צועד בית המשפט בשבילים אחרים. בית המשפט קובע, כי המודעות כוללות נתונים ועובדות בלבד, וככאלה הן אינן זוכות להגנת זכות יוצרים. יתרה מזאת, נקבע, אין כל יצירתיות בכתיבתן, ובוודאי לא יצירתיות מצד לוחות המודעות. כיוון שכך, נקבע, לא ניתן יהיה בחוזה אחיד לשנות את האיזון שנקבע בחוק בדבר יצירות הזוכות להגנה לעומת יצירות הנעדרות הגנה משפטית. במילותיו של בית המשפט:

כידוע, דיני זכויות יוצרים מבקשים ליצור איזון בין אינטרסים שונים לטובת הציבור. מחד, מבקשים הם ליתן תמריץ לעידוד היצירה ומאידך, מגנים הם על זכות הציבור לעשות שימוש ביצירות לשם קידום התרבות והידע (ראה דברי ההסבר להצעת חוק זכויות יוצרים, התשס"ה-2005). חוק זכות יוצרים מעניק הגנה ליצירה רק מקום בו הדבר משרת את האינטרס של כלל החברה (עניין מעריב, בעמ' 17 בפסה"ד). קביעה מפורשת כי מידע מסוג מסוים מוחרג מתחולתו של החוק, משמעה כי יש להעדיף את אינטרס הציבור לעשות שימוש באותו מידע ללא מגבלה על פני אינטרסים אחרים. הטלת מגבלה על השימוש הלגיטימי במידע השייך לכלל, באמצעות הסכם שהינו למעשה חוזה אחיד, אינה יכולה לעמוד.

בית המשפט דחה את התביעה ופסק הוצאות בסך כולל של 200,000 ש"ח בגין ניהול ההליך.יצוין כי הטיעון המרכזי בהליך, שעלה בתביעה נוספת שצורפה ונדחתה יחדיו עם תביעתה של ג'וב מאסטר, התייחס להטעיית צרכנים בפרסום של AllJobs כי הם מפרסמים את "כל המשרות בישראל".(הפ (מרכז) 11359-03-09 ג'וב מאסטר בע"מ נ' אול יו ניד בע"מ (מיום 28.12.10))

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן