• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

פסיקה: לא ניתן לרשום מדגם על מסגרת לחלון שכל מטרתה פונקציונאלית

לא ניתן לרשום מדגם על מסגרת לחלון נטולת עיצוב, כך קבעה סגנית הרשם ז'קלין ברכה בהחלטה מהזמן האחרון.

במוקד ההחלטה מדגם המכונה "מערכת אמצעים להתקנה על פתחים של חלונות ודלתות לאיטום מוחלט", והוא מתייחס למסגרת מלבנית לחלון, אליה מחוברים, באמצעות ברגים, לוחות איטום. כידוע, הפסיקה קבעה כי המדגם יכול להגן רק על העיצוב ולא על הפונקציונאליות, אשר יכולה להיות מוגנת באמצעות פטנט במקרים המתאימים. סגנית הרשם ציטטה מעניין מיפרומאל:

"המדגם נועד להעניק הגנה ליוצר הצורה החדשנית של המוצר. ההגנה נועדה לקדם את אינטרס הפרט, יוצר הצורה, כמו גם את אינטרס הכלל בפיתוח וביצירה של עיצובים אסתטיים חדשים או מקוריים. ההגנה ניתנת לצורה המיוחדת של המוצר, כפי שהעין מסוגלת לקולטה...הצורה צריכה למשוך את עינו של הצרכן הרלבנטי, באופן שישפיע על בחירתו במוצר הספציפי. יחד עם זאת, לצד הדרישה הפוזיטיבית למשיכת עין, נשללת ההגנה - כך על פי הסיפא להגדרת המדגם - מחפץ שצורתו מוכתבת כל כולה על פי תפקידו, לאמור שצורתו פונקציונלית גרידא"

נוכח קביעה שיפוטית זו, התפנתה סגנית הרשם לבחון את המדגם שהוגש לרישום. נקבע, כי מדובר במסגרת מלבנית פשוטה ונטולת עיצוב. עוד נקבע, כי מטרתה של המסגרת - אחת היא: מטרה פונקציונאלית למנוע חדירת גזים לחלל האוויר באמצעות איטום הפתחים. כיוון שכך, נקבע, אין למדגם היבט אסתטי עיצובי כלשהו הניתן להגנה באמצעות רישום מדגם.

(בקשה לרישום מדגם 50065 שחר (מיום 7.06.2012))

הערה:

מעניין לציין שמבקש המדגם הגיש, שנים רבות לפני כן, בקשה לרישום פטנט. בקשה זו נדחתה שכן נקבע כי היא נעדרה התקדמות המצאתית. כידוע, אין מניעה מלזכות להגנה על היבטים שונים באמצעות זכויות קניין רוחני שונות. כך, המדגם יכול להגן על ההיבט האסתטי ואילו הפטנט יכול להגן על ההיבט הפונקציונאלי. במקרה דנן, נתבקשה ההגנה על ההיבט הפונקציונאלי הן באמצעות פטנט והן באמצעות מדגם.

אף שבקשת הפטנט תיארה את המדגם וזו הוגשה שנים רבות לפני הגשת המדגם, נקבע כי אין מדובר בפרסום וזאת כיוון שהבקשה נדחתה ולא פורסמה. קביעה זו נסמכת על העובדה שבקשות לפטנט אינן מתפרסמות בישראל אם לא קובלו. מצב משפטי זה צפוי להשתנות בקרוב.

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רשות הפטנטים מציגה: מנוע חיפוש חדש למדגמים

חוק המדגמים החדש טרם צלח את הליך החקיקה, אבל בינתיים רשות הפטנטים מציגה חידוש לא פחות חשוב בעניין - מנוע חיפוש למדגמים. מנוע החיפוש מנגיש את מאגר המדגמים לציבור. כאשר ציבור המבקשים ביקשו בעבר לחפש במא

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן