• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

פסיקה: יש תמונות שאין עליהן זכויות

האם ישנן תמונות שאין עליהם זכות יוצרים? בית משפט השלום ענה על שאלה זו לאחרונה בחיוב.

בתביעה שהגיש שטיינברג, מפעיל אתר homedesign.co.il נגד סמבירא, מפעיל אתר sembira.co.il, נקבע כי אף שסמבירא העתיק ועשה שימוש בתמונות מאתרו של שטיינברג, ואף שמדובר בתמונות ששטיינברג עצמו צילם, אין במעשים אלו משום הפרה של זכות יוצרים כיוון שזו אינה קיימת.


בית המשפט קבע, שאף שאין חולק כי התמונות צולמו על ידי התובע, אין הן עומדות בדרישות הדין המחייב מידה מינימאלית של מקוריות. בית המשפט קבע כי:


"התרשמתי כי בצילומים אין כל ייחודיות או מקוריות, והתובע לא הוכיח בפני כי יש בהם משהו מעבר לצילומי כלי בית אחרים, ולגישתי, הם אינם שונים מאלה אשר מופיעים באתרים אחרים, כפי שניתן להתרשם בדוגמאות לאתרי אינטרנט אותם הציג בפני הנתבע."


בית המשפט הוסיף וקבע כי אף לו היתה מופרת זכות היוצרים, היה ניתן לפטור את הנתבע מתשלום בהיותו מפר תמים.

נוכח קביעה זו, התביעה נדחתה ונפסקו הוצאות בסך 8,000 ש"ח לנתבע.

כשלעצמי, אני סבור כי בית המשפט נפל לכלל שגגה.

ראשית, אף שבית המשפט עצמו מצטט בהסכמה כי:


"כל צלם זכאי לצלם את את מגדל פיזה פעם נוספת מאותה זוית ובאותם תנאי תאורה אך אין הוא רשאי להעתיק צילום שעשה אחר מבלי לקבל רשות לכך" (ת"א (תל אביב-יפו) 60739/04 אל-אור בע"מ נ' המועדון לספורט תרבות ונופש באונ' ת"א)


יוצא כי מפסיקתו, אין כל הגנה לצילום שכזה כיוון שהוא דומה לתמונה הסטנדרטית והמוכרת של המגדל המפורסם.

בית המשפט דחה את זכות היוצרים אך ורק כיוון שמדובר בצילום "שטאנץ",מסוג הצילומים שכל צלם מתחיל יודע לעשות שבו הוא מעמיד את המוצר המצולם בצורה סטנדרטית למדי ומצלם אותו רק בכדי לאפשר ולהציג את המוצר לציבור. אכן, אין כאן מידה גבוהה של מקוריות ויצרתיות, אך לומר כי בכך יש לשלול הגנה - אני סבור כי תוצאה זו אינה בהתאם לפסיקה או לדין.

שנית, אף ביחס לקביעה החלופית, לפיה אף לו היתה הפרה, הרי שעניין לנו במפר תמים - בכל הכבוד, גם קביעה זו אינה נתמכת בפסיקה. כידוע, מי שמפר זכות מוסרית בכך שמשמיט מתן קרדיט במידה הנהוגה לפי נסיבות העניין, לא יוכל להתגונן בטענה כי הפר את זכות היוצרים שלא ביודעים. אבל חשוב מכך - עניין לנו בשני אתרים מסחריים. הטענה לפי מפר הוא תמים אינה טענה קלה ובתי משפט ממאנים לקבלה. בעיניי, קשה שבעתיים טענה כזו מקום בו היא מועלת על ידי אתר מסחרי אשר העתיק תוכן ממתחרה.

(ת"א (שלום ת"א) 64269/07 שטיינברג נ' סמבירא (מיום 12.01.11))

1 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן