• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

פסיקה: אין זכות יוצרים בלוח המשחקים של הליגות הבריטיות

זה לא זמן טוב להיות בהנהלת הליגה האנגלית, לפחות לא בכל הקשור לקניין הרוחני של הליגה. לאחר שבספטמבר השופטת מ' אגמון-גונן קבעה כי שידורי סטרימינג של משחקי הליגה שמועברים בשידור ישיר אינם מהווים הפרה של זכות היוצרים בשידור, הגיעה מכה נוספת, והפעם מבית המשפט העליון. בע"א 8485/08 The FA Premier League Limited נ' המועצה להסדר ההימורים בספורט (14.3.2010) נקבע כי אין זכויות יוצרים בלוח המשחקים של הליגה וכי השימוש של המועצה להסדר ההימורים בספורט אינה מהווה הפרה של זכות כלשהי של הליגה.

כידוע, המועצה להסדר ההימורים מקיימת הימורים בספורט. חלק מההימורים מתייחסים למשחקים בליגות הבריטיות, שמנוהלות על ידי המערערים. לפיכך, המועצה מפרסמת את מועדי המשחקים המתוכננים על גבי טפסי ההימורים. פירסום זה, נטען, מהווה הפרה של זכויות המערערים.

בית המשפט המחוזי שמע טענה זו ודחה אותה. כמו כן, הוא דחה גם את הטענה כי המועצה עושה עושר ולא במשפט, טענת סל שמוכרת, מאז עניין א.ש.י.ר, כטענה חלופית לטענה של הפרת זכויות קניין רוחניות.


בית המשפט העליון שמע את הערעור ודחה אותו. החלטת הרוב, כפי שהובאה מפי השופט ס' ג'ובראן, קבעה כי אין זכות יוצרים בלוח המשחקים. נקבע, כי בכדי שלקט יחשב ליצירה ספרותית המוגנת בזכות יוצרים יש להראות כי יש מקוריות בבחירת הנתונים המרכיבים אותו או באופן הצגתם. בעניין זה, כלל המשחקים נרשמו, ממויינים על פי יום המשחק ובסידור אלפביתי לגבי משחקים באותו יום, כאשר ביחס לכל משחק נרשמו הפרטים האלמנטריים הרלוונטיים (שם הקבוצה הביתית, סימון לתחרות (v), שם הקבוצה האורחת, מיקום המשחק ושעה).

עוד נקבע, כי אף אם היתה זכות יוצרים שכזו, היא אינה משתרעת גם על פני הנתונים הבסיסיים שלוקטו יחדיו. כיוון שכך, ובהעדר דבר מה נוסף שיצדיק זו, נדחתה גם הטענה בדבר עשיית עושר ולא במשפט.


יש לציין כי השופטת מ' נאור לא הסכימה עם הכרעת הרוב, אף שהסכימה עם תוצאתה. היא ציינה בתמציתות כי:


המשיבה משתמשת, כפי שציין חברי השופט ג'ובראן, בנתונים המופיעים בלוחות המשחקים. מקובלת עלי מסקנתו של חברי שלא פרושה הגנה על שימוש כזה, וכי על המערערות לשאת בהוצאות, כמוצע על ידי חברי.


להבנתי, ניתן להסיק כי השופטת בחרה שלא להכריע לשאלה האם קיימת זכות יוצרים. היא עשתה כן כיוון שאף אם קיימת זכות כאמור, השימוש בה עושה המועצה מהווה שימוש בנתונים אשר אינם מוגנים בזכות יוצרים, אף אם הם כלולים בלקט המוגן בזכות יוצרים.

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן