• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

ניצחנו: אחרי מאבק ממושך, מינוי גלנט לרמטכ"ל התבטל

אני מרשה לעצמי לחרוג היום ממנהגי ולכתוב פוסט שלא מתייחס בשום פנים ואופן לקניין רוחני. שנה שלמה כתבתי בבלוג מבלי לסטות פעם אחת מהנושאים הרלוונטיים. נראה לי שנושא זה מצדיק גם הוא התייחסות. עם הקוראים אותם פוסט זה אינו מעניין - סליחה.

אתמול בערב קיבלנו את ההודעה - יואב גלנט לא יהיה רמטכ"ל. בחודש ספטמבר לקחנו אני ושותפי, עו"ד נדב אפלבאום, על עצמנו לנהל עתירה בבג"צ שאף אחד לא האמין בה. העתירה שהוגשה על ידינו בשם מפלגת התנועה הירוקה, ד"ר אורי שיינס, פרופ' אלון טל, ד"ר נח עפרון, יעל כהן פארן, איריס האן וערן בן-ימיני, התבססה, במידה רבה, על תחקיר עיתונאי של קלמן ליבסקינד מעיתון מעריב (ועוד תחקיר) ובעיקר על כך שהוועדה האמונה על בדיקת המועמדים לרמטכ"לות מן ההיבט של טוהר המידות, נמנעה מלבחון את הפרשיות שעלו מהתחקיר בצורה רצינית. הבעיה הייתה שההתנהגות שעלתה מן הפרשיות נראתה נגועה, באופן עקבי ושיטתי באי סדרים, בריונות והעדר כבוד לשלטון החוק. תחושתנו ותחושת העותרים הייתה שהתנהגות מעין זו צריכה, לפחות, להילקח בחשבון במסגרת הליכי המינוי של רמטכ"ל בישראל, תפקיד אשר מהווה דמות ומופת לא פחות משהוא מהווה מפקד ומצביא. לפיכך, הוגשה העתירה כנגד הגורמים הממנים וכנגד האלוף גלנט עצמו. אמרו לנו שמדובר בעתירה שאין לה סיכוי. שבג"צ לא יעז להתערב ולפסול מינוי רמטכ"ל. אבל אנחנו הסתכלנו כעורכי דין על החומר שעמד בפנינו וראינו אוסף של כשלים שהתווספו לכדי תמונה מטרידה המחייבת התערבות שיפוטית. ועדה שאמונה על בדיקת טוהר המידות של המועמד נותנת לעצמה שבוע לעבוד, מזמינה חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה, אך לא ממתינה לקבל אותו; שהעובדה שחוות הדעת העידה על עצמה כי טרם נגמר הבירור העובדתי, לא הטרידה אותה ולא גרמה לה להמתין; ועדה שראיינה אך ורק אנשים שאין לה ידע אישי בעניין (ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל המכהן) וסומכת ידיה על דבריו של האלוף גלנט ועליהם בלבד (לימים, התברר כי גם על דבריו בפני הוועדה הזו קשה לסמוך, והתשובה שהגשנו וחשפה את הסתירות בדבריו התפרסמה אף היא); ועדה שבהחלטתה באיבחת קולמוס הפכה הליך פלילי שהתנהל נגד גלנט ומכתבי התראה ממנהל מקרקעי ישראל לכדי "סכסוך שכנים מקומי" ובכך פתרה את העניין. עוד התברר שהוועדה אף לא טרחה לשמוע את דעת הציבור בעניין המועמד. הליך פרסום והתנגדות המוכר לנו מעולם הקניין הרוחני, לא התבצע. מכתבים שהגיעו לוועדה ביום בו סיימה את עבודתה (כאמור, שבוע מהיום בו התחילה) זכו למענה כי היא כבר הגיעה לכלל מסקנה, ולדידה אין פגם ערכי בסכסוך השכנים המקומי, שממילא כבר הסתיים. ואל תתנו לציבור להגיד לנו אחרת.

לדיון בבג"צ הגענו כמעט בלי רוח גבית. רק שר אחד - מיקי איתן - התנגד למינוי ופעל בנחרצות נגדו, והעיתונות ברובה שותקת. בבוקרו של אותו יום ראינו את קריאתו של בן כספית והוחמאנו. אבל כשהגענו לאולם ה', אחד האולמות הקטנים בבית המשפט העליון, ראינו שהוא כמעט ולא יכל להכיל את כל הצלמים, ואז הבנו שעלינו על הדרך הנכונה. בדיון, בית המשפט נזף בפרקליטות ושלח אותה בהמשך היום לחזור עם תשובות טובות יותר לשאלותיו, ובגיבוי תצהיר. מאז ועד אתמול - מחול שדים. מבקר המדינה פרסם דו"ח סודי; ספינים על תוכנו של הדו"ח התרוממו עד שגם למבקר נמאס והוא פרסם תמצית שמעמידה דברים על דיוקם. מי שקרא את הדו"ח מספר שהתמצית היא רק קצה-קצהו וכי הדו"ח מתייחס גם לאי קיום פסק דין כמו גם מעמיד בספק את טענת הטעות של גלנט לעניין הנטיעות ב-28 דונמים שמעבר לחלקה בת 35 הדונם שניתנה לו בצורה מפוקפקת.

הפה שאסר הוא הפה שהתיר. הממשלה הבינה את הרמז, והעדיפה להמשיך בראש זקוף. בית המשפט לא יידרש לבטל החלטה על מינוי רמטכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה לא ייצטרך להגיד לממשלה שהוא מסרב להגן על המינוי.

אתמול בערב קיבלנו את ההודעה - יואב גלנט לא יהיה רמטכ"ל. הודעה משמחת, כי שלטון החוק וניקיון הכפיים ניצחו. הליך המינוי, כך ניתן לקוות, לא יהיה עוד כשהיה ויבוצע באופן מלא, שקוף ותקין. ניצחנו כנגד כל הסיכויים. הצלחנו לעשות שינוי אמיתי, שינוי שכל סטודנט למשפטים חולם עליו כשהוא קורא פסקי דין מונמנטלים של בית המשפט העליון.

אבל זו שמחה מהולה בעצב. אני לא שוכח שמאחורי ההליכים המשפטיים ומאחוריי ההחלטה הציבורית הנכונה והצודקת עומד אדם. האלוף יואב גלנט הקדיש את מירב ומיטב שנותיו להגנה על כולנו. היום הזה הוא לא יום לשמוח לאידו, אלא להעריך את תרומתו, כמפקד וכלוחם, ולהודות לו עליה. אחרי הכל, שגיאותיו הערכיות לא מבטלות את תרומתו זו.

ובהערת אגב: רמטכ"ל זמני לששים יום לא מזכיר לכם רשות ממשלתית אחרת כלשהי שטרם מונה לה  ראש אף שהתפקיד כבר התפנה?

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן