• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

מחקר חדש: רישום פטנטים בשלב ראשוני - אינדיקציה להצלחת הסטארט-אפ

מחקר אמפירי חדש שנערך על ידי שני פרופסורים למימון בחן את ההשלכות של רישום פטנטים על חברות הממומנות על ידי קרנות הון סיכון. המחקר בחן נתונים משלהי שנות ה-70 ועד שנת 2005 והתמקד במשמעות האיתות שמועבר בין הסטארט-אפיסטים לבין אנשי הון הסיכון (VC).


החוקרים הגיעו למסקנה שרישום הפטנטים בטרם ישנה השקעה של הון סיכון במיזם משמש לאיתות בדבר איכות המיזם. התורה הכלכלית גורסת שכאשר ישנו א-סימטריה במידע, בכדי להימנע מכשלי שוק (דוגמת שוק הלימונים של אקרלוף), על הפרטים למזער את פערי המידע. פתרון אפשרי אחד הוא לאותת לצד השני ולהעביר לו מידע. האיתות יכול לכלול ביצוע פעולות שהן אינדיקטיביות לאיכויות ולמידע שאותו רוצים להעביר. כך למשל, תואר ראשון בממוצע 85 יכול להיתפס כאיתות למעסיקים שבעל התעודה עשוי להיות עובד איכותי.


בין היתר, נמצא כי בסטארט-אפים שבהם רישום הפטנטים נעשה בטרם גיוס הון הסיכון, הסיכוי ל-IPO (הצעה ראשונית לציבור) מוצלח גבוה יותר. כמו-כן, מיזמים שפועלים לרישום פטנט בעצמם מושכים השקעות גדולות יותר מקרנות הון הסיכון בכל שלבי גיוס הממון - ולא רק בשלב הגיוס הראשוני.


מילים אחרות - רישום מוקדם של פטנט בטרם גיוס ההון מהווה אינדיקציה להצלחה עתידית של הסטארט-אפ. משכך, החוקרים סבורים כי מדובר בפעולת איתות איכותית ומומלצת בכדי להקטין את פערי המידע.


נדמה לי שכל מי שמכיר את התנהלות התעשייה מבין שרישום הפטנטים נעשה פעמים רבות בשביל לשלוח מסר חיובי למשקיעים פוטנציאליים. התוצאות המעניינות מבחינתי הן דווקא אלו המוצאות קשר בין פעולת הרישום לבין הנפקה מוצלחת בסופו של יום. כלומר, בסופו של יום, האיתות הזה איכותי. יכול להיות שהדבר גם נובע מהעלויות הגבוהות של הליך רישום הפטנטי הראשוני - בדומה למתן אחריות לתקופה ארוכה - עלותו הגבוהה של האיתות מפחיתה את הסיכוי שמי שהאיתות אינו רלוונטי לגביו ישקיע את כספו בשליחת האיתות.


לינק למאמר.

(מקור)

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן