• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

לציבור הרחב יש אינטרס לגיטימי בשמות מתחם גנריים

החלטה חדשה בבוררות IL-DRP קובעת כי ישנו אינטרס לגיטימי לציבור להשתמש בשם מתחם המהווה סימן גנרי. קביעה זו נכונה אף כאשר ישנו סימן מסחר רשום מחוץ לישראל ואשר ראוי להיות רשום, ובלבד שהסימן מהווה סימן גנרי בישראל.


שם המתחם  ktav.co.il הוקצה לטובת משה מנשהוף ומתוך שם מתחם זה, פועל אתר של חברת כתב ווב הוצאה לאור בע"מ. ברם, חברת ההוצאה לאור היהודית-האמריקאית KTAV Publishing House, Inc, עתרה למוסד לבוררות של איגוד האינטרנט הישראלי (IL-DRP) בטענה כי יש להעביר את שם המתחם לבעלותה.

החברה האמריקאית, אשר בבעלותה סימן מסחר רשום בארה"ב על הסימן KTAV ואשר היתה הבעלים של סימן מסחר ישראלי מקביל עד אשר הזכות פקעה מחמת חוסר תשלום אגרה, טענה כי השימוש שנעשה בשם המתחם הישראלי מטענה צרכנים, נעשה מתוך כוונה להיבנות מהמוניטין הרב שיש לה בסימן, פתחה בהליך הבוררות.


אף שהמשיב לא ענה לעתירה, זו נדחתה. נקבע, כי העותרת לא הרימה את הנטל המוטל על כתפיה להראות כי למשיב אין אינטרס לגיטימי בשם המתחם. נקבע, כי שם המתחם משקף בבירור את שם החברה, המזוהה עם המשיבה. יתרה מכך, נקבע כי בשפה העברית - שם המתחם הינו מילה גנרית בתחום ההוצאה לאור ומשכך הוא שם ראוי לאתר אינטרנט בתחום זה. לאור הקביעה כי ישנו קשר בין המשיב ושירותיו ובין שם המתחם, ובהעדר ראיות נוספות לעניין זה, נקבע כי למשיב יש אינטרס לגיטימי בשם המתחם. לאור אינטרס לגיטימי זה של המשיב,  נקבע, אין מקום להעביר את שם המתחם לטובת העותרת.


(החלטה בעניין שם המתחם ktav.co.il)


הערות:


מעניין לראות כי אף שהמשיב לא ענה לבקשה, הליך הבוררות לא הוכרע לרעתו בצורה אוטומטית. מזלו של המשיב שפר עליו, באשר היה ניתן בנקל ליתן החלטה לטובת העותר בהעדר תגובת המשיב. חשוב להדגיש, כי הליך הבוררות לעניין שמות מתחם (IL-DRP או UDRP) הינו הליך זול יחסית, ואף כאשר נעזרים בו בעורכי דין, עלות הטיפול בתיק אינה עולה על אלפי דולרים בודדים, להבדיל מהליך משפטי שעלותו עשויה להיות גבוהה בהרבה.


ההחלטה היא במסגרת הליך הבוררות. דרכה של העותרת פתוחה לאכוף את זכויותיה באמצעות בתי המשפט, למשל בתביעה בגין הפרת סימן מסחר מוכר היטב (כטענתה) או בגין גניבת עין.


סימן המסחר KTAV הוא סימן שקרוב לוודאי הינו בעל אופי מבחין מחוץ לישראל, אך מהווה סימן גנרי בתוך תחומי המדינה. בצורה דומה, ניתן לחשוב על הסימן SABON שבישראל מזוהה המותג עם הסימן "סבון של פעם" ולא עם הסימן "סבון,.

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן