• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

יישום תעשייתי ושיטות לטיפול רופאי - נקודת מבט מאוסטרליה


החוק האוסטרלי, בניגוד לחוק הישראלי, אינו מתייחס מפורשות לאפשרות לקבל פטנט על שיטות לטיפול רפואי בבני אדם. כך, בעוד שבישראל סעיף 7 לחוק מחריג אמצאות ממין זה בצורה מפורשת, בחוק האוסטרלי השאלה אינו זוכה לכל התייחסות. עתה, בית המשפט העליון האוסטרלי נדרש להתייחס לסוגיה בפסיקה תקדמית. הבסיס לטענה כי חרף העדרו של חריג מפורש, אמצאות ממין זה אינן כשירות מבחינה נושאית לרישום פטנטים נעוץ בדרישה כי פטנטים ינתנו רק על אמצאות שהן בגדר manure of manufacture.

ובלשונו של סעיף 18 לחוק האוסטרלי:

(1) Subject to subsection (2), a patentable invention is an invention that, so far as claimed in any claim:

(a) is a manner of manufacture within the meaning of section 6 of the Statute of Monopolies; and (b) when compared with the prior art base as it existed before the priority date of that claim: (i) is novel; and (ii) involves an inventive step; and (c) is useful; and (d) was not secretly used in the patent area before the priority date of that claim by, or on behalf of, or with the authority of, the patentee or nominated person or the patentee's or nominated person's predecessor in title to the invention.

בית המשפט העליון הכריע בסוגיה וקבע, ברוב דעות (3:1), כי נוכח קיומה של חשיבות כלכלית לתהליך לטיפול רפואי, תהליך שכזה הינו בגדר manner of manufacture. כיוון שכך, ונוכח החוק האוסטרלי, החוק מכיר גם באמצאות ממין זה כאמצאות שיכולות להיות מושא להגנת הפטנט.

(Apotex Pty Ltd v Sanofi-Aventis Australia Pty Ltd, [2013] HCA 50)

הערה:

במסגרת יום העיון שקיימנו בלשכת עורכי הדין בנושא של כשירות נושאית לרישום פטנטים, ראש רשות הפטנטים, מר אסא קלינג, התייחס בהרחבה לאחת הדרישות הנשכחות בחוק הפטנטים הישראלי, והיא הדרישה כי האמצאה תהיה ניתנת ליישום תעשייתי. בין היתר, הוא העיר, כי המונח "תעשייה" הינו מונח חמקמק ובעייתי. נראה כי קושי זה הוא שעמד בייסוד הטיעון הבסיסי שהובא להכרעת בית המשפט באוסטרליה. לא מן הנמנע כי הפתרון שנמצא באוסטרליה - קיומה של חשיבות כלכלית - יכול להתאים גם לדין הישראלי.

(ותודה לפרופ' בירנהק על שהפנה את תשומת ליבי לפסק הדין)

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן