• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

חשש: בחינות עורכי הפטנטים נערכו בחוסר סמכות ואין להן תוקף

חוק הפטנטים קובע כי בכדי להיות כשיר להירשם כעורך פטנטים על המועמד לעבור בחינות. התקנות מוסיפות וקובעות שלושה סוגי בחינות שונים: בחינה בעל פה, בחינה בכתב הכוללת עריכת פירוט בקשה לפטנט, ובחינה בשפות. בפועל מרבית הנבחנים, אם לא כולם, פטורים מחובת הבחינה בשפות. החוק קובע כי את הבחינות לעורכי הפטנטים יערכו שלושה בוחנים, אשר לא יותר מאחד מהם הוא עורך פטנטים. בלשון סעיף 143(ב):

הבחינה תיערך על ידי שנים או שלושה בוחנים, וביניהם לא יותר מאשר עורך פטנטים אחד, והם ייבחרו בכל מקרה על ידי שר המשפטים או על ידי מי שהשר מינה לכך מתוך רשימת בוחנים שקבע השר.

בבלוג שלו מצביע עו"פ מיכאל פקטור כי בבחינות האחרונות פאנל הבוחנים כלל שני עורכי פטנטים בניגוד לדין. כיוון שכך, ניתן לטעון כי פאנל הבוחנים פעל ללא סמכות, ומשכך הבחינות שהתנהלו מולם בטלות. אם אכן כך, יש מי שיטען כי מי שנכשל בבחינות מול פאנל זה כלל לא נכשל בבחינות עורכי הפטנטים וכי למעשה טרם ניגש לבחינות. בצורה דומה, יכול להתעורר גם הטענה ההפוכה כי מי שהפאנל סבר כי עבר את המבחן, אף הוא טרם ניגש לבחינה וממילא לא עבר אותה. למיטב זכרוני, אף בבחינות אליהן אני ניגשתי נכחו שני עורכי פטנטים מתוך מותב של שלושה. למעשה, במקרה שלי דווקא חבר המותב שאינו עורך פטנטים פסל עצמו מחמת היכרות אישית. לשמחתי, הדין הישראלי מכיר במושג של בטלות יחסית, הסתכמות והבטחה שלטונית, כך שנוכח חלוף הזמן, אינני חושש פן ישלל רשיוני על לא עוול בכפי . הטענה שהועלתה היא אך ורק נגד הבחינה בעל-פה, אך נראה כי אותה הטענה תוכל לשמש גם כנגד בחינה בכתב, במידה והיא נבדקה שלא בהתאם להוראות החוק. יוער, כי אין זו הפעם הראשונה בה רשות הפטנטים פועלת בניגוד להוראות הדין בעניין הבחינות. חוזר רשם מ.נ. 60 מטיל מגבלות נוספות על אלו הקבועות בתקנות הפטנטים על מועמדים לגשת לבחינות עורכי הפטנטים, וספק אם קביעות אלו נעשו בסמכות ושלא בפגיעה בחוק יסוד: חופש העיסוק. יתרה מכך, התקנות קובעות כי בחינות יערכו שלוש פעמים בשנה. ברם, בפועל, הבחינות נערכות לכל היותר פעמיים בשנה.  (מקור: בלוג IPFACTOR)

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן