• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

הממונה על ההגבלים העסקיים אישר הסדר כובל לאכיפת זכויות יוצרים נגד אתרים פיראטיים

הממונה על ההגבלים העסקיים אישר לשורה של מפיקים ומפיצי תוכן לשתף פעולה נגד אתרים המפרים זכויות יוצרים. בהחלטה שניתנה ביום 11.4.11, נתן הממונה על ההגבלים העסקיים פטור מאישור הסדר כובל להסדר בין שורה של גופים שונים המפיקים ומפיצים תכנים. בין הגופים נמצאות חברות כמו קשת, רשת, הוט, יס, ערוץ 10, צ'רלטון ויונייטד קינג. עניינו של ההסדר הוא הקמת חברה שתעסוק באכיפת זכויות קניין רוחני של הצדדים על פי חוק זכות יוצרים וחוק זכויות מבצעים ומשדרים כנגד אתרי אינטרנט המפרים זכויות אלה באופן משמעותי. אף שהצדדים להסדר הם מתחרים ישירים האחד של השני, הממונה אישר את ההסדר הכובל, תוך קביעת מגבלות מסוימות, מתוך רצון לאפשר לגופים לפעול במשותף כנגד מפרי זכויות יוצרים סדרתיים. עוד קבע הממונה כי כל מתחרה נוסף שירצה להצטרף למיזם, יוכל לעשות כן, ובלבד ומדובר בגוף שפועל בשוק בתקופת זמן מינימאלית של שנתיים לפחות. החברה שתוקם תוכל לפעול לאיתור ולניטור אתרים כאמור, חשיפת המפעילים של אתרים אלו באמצעים משפטיים, איסוף ראיות והגשת תביעות בנושא.


מטרת דיני ההגבלים העסקיים לעודד תחרות הוגנת בשוק ולמנוע ניצול לרעה של כוחות מונופוליסטים, וזאת בכדי למקסם את התועלת של הצרכן בשוק. דינים אלה אוסרים עריכתם של הסדרים כובלים בין מתחרים שכן אלה עשויים לפגוע בתחרות. עם זאת, היחס בין דיני הקניין הרוחני לבין דיני ההגבלים העסקיים הוא יחס אמביוולנטי, שכן מתן בלעדיות על אמצאה או על יצירה עשויה להעניק כוח מונופוליסטי לבעל הקניין הרוחני. מי שזוכה לזכות בלעדית שכזו, רשאי לסחור ברישיונות או להגביל את מתחריו. חוק ההגבלים העסקיים הישראלי מחריג מפורשות הסדרים ביחס לזכויות קניין רוחני. ובלשון סעיף 3(2):

הסדר שכל כבילותיו נוגעות לזכות השימוש באחד הנכסים הבאים: פטנט, מדגם, סימן מסחרי, זכות יוצרים, זכות מבצעים או זכות מטפחים ובלבד שנתקיימו שניים אלה – (א) הסדר הוא בין בעל נכס כאמור ובין מקבל זכות השימוש בו; (ב) אם נכס כאמור טעון רישום על פי דין – שהוא נרשם.

עם זאת, ההסדר שנדון בהחלטה זו הוא אינו הסדר המחורג מכוח החוק. בדומה להסדרי אכיפה אחרים של בעלי זכויות (דוגמת אלו שמבוצעים על ידי אקו"ם ואמי) המדובר בהסדרים שעל פניהם פוגעים בתחרות בשוק אך הם מהווים הסדרים יעילים המקדמים ערכים חשובים אחרים.

ותודה לעו"ד איילת גלעדי על ההפניה. (ההחלטה בעניין החלטה לפי סעיף 14 לחוק ההגבלים העסקיים , התשמ"ח- 1988 בדבר מתן פטור בתנאים מאישור הסדר כובל להסדר שצדדים לו שידורי קשת בע"מ, די. בי. אס שירותי לווין (1998) בע"מ, הוט מערכות תקשורת בע"מ, ישראל – 10 שידורי הערוץ החדש בע"מ, רשת -נגה בע"מ  אר.ג'י.אי גרופ בע"מ, ענני תקשורת בע"מ, .וי.איי.פי אייבורי וידאו פרודקשנס בע"מ, סרטי יונייטד קינג (1999) בע"מ, דורי מדיה גרופ בע"מ, צ'רלטון בע"מ, זברה זהב תקשורת בע"מ)

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן