• זיו גלסברג, עו"ד ועו"פ

האם גם לכם מגיע כסף מרשות הפטנטים?


(cc by-nc-sa reway2007)

לאחר שרשות הפטנטים פסקה מלפרסם את בקשות הפטנט ברשומות והחלה לפרסם אותן רק באינטרנט,

התברר כי עשתה כן ללא סמכות ובניגוד לדין. חוק הפטנטים תוקן רטקואקטיבית בכדי להבטיח את זכויות מבקשי הפטנט, אך בו בעת הוחלט על הפסקת גביית אגרות פרסום. כיוון שכך, רשות הפטנטים הבטיחה להשיב כ-2.5 מיליון שקלים שנגבו כאגרות פרסום.

כעת, רשות הפטנטים עומדת במילתה ומאפשרת למי שחפץ בכך לפנות אליה ישירות ולקבל את האגרות ששולמו ביתר. על פי הודעת רשות הפטנטים, יש להגיש בקשה נפרדת לכל אגרת פרסום שהשבתה מתבקשת. בחישוב מהיר, ולאור העובדה שאגרת הפרסום היתה כ-150 ש"ח, הרי שבסך הכל צפויים להיות לא יותר מ-15,000 בקשות השבה.


אישית, אני מאמין שרוב הכסף לא יושב. הפרוצדורה שמחייבת עבודה אדמיניסטרטיבית ופניה אקטיבית לרשות הפטנטים עשויה לעלות למבקש הפטנט יותר כסף בשכר טירחה של עורך הפטנטים או עורך הדין מאשר האגרה שתושב. לטעמי, רק במקרים של מבקשים סדרתיים, עשויה להיות תועלת (אך חבל שיש להגיש בקשה נפרדת לכל אגרה). נראה לי שהדבר היה יכול להיות פשוט בהרבה. גם אם רשות הפטנטים לא היתה מעוניינת להשיב באופן אוטומטי את הכסף, הרי שיש לה את כל המידע - לרבות מי שילם את האגרה ביתר ומה כתובת הדואר של בא כוחו או שלו - והיא היתה יכולה לפנות אליו בצורה אקטיבית בכדי לעודד אותו לקבל חזרה את הכסף.

ובאותו עניין, נראה כי התביעה הייצוגית שהוגשה בעניין זה עדיין תלויה ועומדת. נוכח החדילה מהגבייה, ספק אם יש טעם עוד בניהול תביעה ייצוגית זו (וראו סעיף 9(ב) לחוק תובענות ייצוגיות).

0 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

(c) כל הזכויות שמורות לזיו גלסברג ו/או ליוצר התוכן